Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Občianske združenie HELP L-T

Močové cesty

Ľadviny:
- jednou z najdôležitejších úloh ľadvín je filtrácia krvi a výroba moču, ktorý odvádza toxíny a odpadové látky vzniknuté rozpadom bielkovín. Ďalej riadi vodné hospodárstvo organizmu, vracia do krvi všetky hodnotné živiny, ktoré sa musia uchovať na ďalšie využitie. Keď sú ľadviny preťažované, môže sa to prejaviť tmavo sfarbeným, zakaleným močom, malým množstvom moču, silne zapáchajúcim močom, bolesťou pri močení.

Močovod:
- je párová svalová trubica vychádzajúca z obličkovej panvičky, dlhá 25 až 30 cm s vnútorným priemerom 3 až 7 mm. Spája obličkovú panvičku s močovým mechúrom. Na močovode sú 3 zúženiny, ktoré môžu spôsobiť klinické problémy, lebo sa v nich môžu zadržať močové kamienky. Najužšie miesto je pri vstupe močovodov do močového mechúra. Hladká svalovina močovodu pohybmi posúva kvapky moču do močového mechúra

Močový mechúr:
- je to dutý svalový orgán v malej panve, ktorý slúži ako rezervoár moču. Jeho veľkosť závisí od pohlavia, individuálnej variability a najmä stupňa naplnenia.
Poškodenie močovej sústavy býva pomerne časté. Takmer vždy ide o zápaly močového mechúra alebo jeho okolia, kde prenikla infekcia zvyčajne cez močovú rúru. Problémy s vyprázdňovaním moču alebo zvýšenie jeho objemu môžu byť príznakom vážnejšieho poškodenia, napr. nepriechodnosti systému. Ideálne je, pokiaľ môžeme tieto neduhy zvládnuť prostredníctvom prírodných látok napríklad byliniek.

 

Borák lekársky         Boríevka obyčajná         Breza bradavičnatá        Ruža šípová

 

Čučoriedka obyčajná    Fenikel obyčajný       Ibiš lekársky          Jahoda obyčajná 

 

Ligurček lekársky     Ľubovník bodkovaný      Materina dúška      Ostružina krovitá

 

Praslička roľná            Ríbezľa čierna         Rozmarín lekársky    Veronika lekárska

 

Trnka obyčajná        Žihľava dvojdomá


 

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Predpoveď počasia


dnes je: 17.8.2019

meniny má: Milica

podrobný kalendár

HELPnet - vaša internetová sieť


634246

Úvodná stránka